12 sierpnia 2015

Drewno jako materiał opałowy

drewno na opałNiektórzy uważają, że stosowanie drewna jako materiału grzewczego nie będzie szczególnie skomplikowane i nie trzeba się do tego szczególnie przygotowywać. Tak naprawdę problem z realizacją takiego ogrzewania może być znaczący i wiele kwestii tutaj trzeba brać pod uwagę.

Między innymi ważną sprawą będzie to jak kształtuje się wilgotność drewna, które ma być w piecu wolnostojącym wykorzystywane. Nie powinna być na poziomie większym niż 20%. Dlatego proces suszenia musi być starannie zrealizowany. Niezbędny okres, który pozwala by drewno nadawało się do palenia wynosi przynajmniej dwa lata, ale mamy tutaj pewne różnice w stosunku do różnych gatunków drewna. Jeśli jednak będziemy ten okres dwóch lat utrzymywać to można liczyć na to, że każde drewno będzie się nam paliło bez dymu i bez zagrożenia dla komina. Nie można zapomnieć o tym, że ta kwestia to tylko jeden istotny element. Trzeba także patrzeć na to jak drewno się składuje. Ważne również będzie szukanie takich miejsc, które będą chronić przed deszczem, będą nasłonecznione ale jednocześnie i przewiewne.

suszenie drewnaWarto również patrzeć na to jak drewno jest ułożone. Odległość między nimi powinna być mniejsza niż szerokość dłoni. Nie można nigdy świeżego drewna układać obok tego, które jest już składowane w kotłowni. W takich warunkach nie będzie się mogło wysuszyć. Jednocześnie może się również wprowadzić grzyb, który doprowadzi do jego zniszczenia. Zawsze w kotłowni trzeba dbać również o odpowiednią wentylację. To jak bardzo wilgotne jest drewno będzie uzależnione również od tego jak jest ono suszone.

Gdy stosujemy specjalne suszarnie na pewno uda się uzyskać najlepszy efekt. Dużo lepszy będzie niż w przypadku drewna, które jest suszone na powietrzu. Wilgotność będzie wpływać na wiele istotnych czynników, ale co najważniejsze na energetyczność drewna. Trzeba pamiętać, że im większa wilgotność tym mniejsza energetyczność drewna i po spaleniu będzie musiała jeszcze odparować woda, dlatego trzeba się zatroszczyć o to, by unikać takich problemów i mieć suche drewno.