24 lipca 2015

O opalaniu drewnem słów kilka

o opalaniu drewnemObecnie często pojawia się pytanie, czy można traktować opalanie drewnem jako alternatywę dla węgla bądź też gazu. Zauważyć na samym początku należy, że obecnie ceny materiałów opałowych ciągle rosną a jeśli chodzi o cenę drewna to jest ona na tym samym poziomie. Dlatego zainteresowaniem drewnem jako dobrym materiałem opałowym powinno być w najbliższym czasie jeszcze większe.

Wśród czynników, które decydują o tym, że drewno jest chętnie wybieranym materiałem opałowym będzie między innymi to, że jest to materiał tani. Na ten element zwraca uwagę bardzo wielu naszych rodaków. Poza tym obecnie zmienia się również technika, jeśli chodzi o produkcję drewna do celów opałowych a dodatkowo również kotły są przygotowywane na dużo wyższym poziomie.

O wartości opałowej drewna decyduje kilka czynników. Wydaje się, że najważniejszą kwestią będzie to jaki jest rodzaj drewna. Trzeba pamiętać o tym, że drewno jest również do opalania jakoś obrabiane. I dlatego właśnie taka obróbka również może decydować o wartości opałowej. Zawsze będzie można zauważyć różnice w tym zakresie jeśli chodzi o drewno iglaste oraz liściaste. Jeśli masa drewna będzie taka sama to najczęściej wyższą wartość opałową będzie miało w takim przypadku drewno liściaste. Dla wielu ludzi znaczenie będzie miało również to, że spalane drewno nie będzie szkodziło ziemi ponieważ jest to materiał opałowy, który ma charakter odnawialny. Nie będą się więc zubożać jej zasoby.

opalanie domu drewnemZanim jednak będziemy się decydować na piec opalany drewnem powinniśmy się dowiedzieć, że nie każde drewno będzie w stanie spełnić nasze oczekiwania. Nigdy nie wolno palić drewnem impregnowanym oraz lakierowanym. Dodatkowo wilgotność nie powinna być większa niż 20%. Idealne drewno będzie do palenia po około dwóch latach leżakowania. Poza tym stosu drewna muszą być w miejscach, gdzie jest sucho i przewiewnie, by nie doszło do rozwoju grzyba. Drewno z różnych lat musi leżakować w różnych miejscach. Dlatego warto mieć do tego przygotowaną wiatę, ewentualnie specjalną drewutnię.