29 lipca 2015

Opalanie drewnem

opalanie drewnemOpalanie drewnem cieszy się na nowo coraz większym zainteresowaniem i jest dobrze oceniane. Przejście na ten surowiec wiąże się przede wszystkim z tym, że jest on tani, a co za tym idzie również idea opalania drewnem budzi większe zainteresowanie. na pewno takim ważnym argumentem będzie fakt, że drewno jako materiał opałowy jest już tańsze niż inne elementy, których ceny ciągle rosną takie jak: gaz, olej czy prąd.

Oczywiście znaczenie ma również to, że obecnie technika produkowania drewna opałowego jest już inna i również kotły grzewcze są inaczej przygotowywane. Dzięki temu wartość opałowa drewna jest lepsza i można je coraz lepiej wykorzystać. Związane jest to zarówno z samym drewnem jak i też wilgotnością jaka się z nim wiąże. O różnicy będzie można między innymi mówić, gdy zestawi się liściaste i iglaste drzewo.

Wydajność to jednak nie jedyny duży atut drewna. Nie bez znaczenia będzie również to, że drewno to materiał opałowy, który ma odnawialny charakter i dlatego nie przyczynia się do zubożenia środowiska. Nie każde drewno będzie się jednak nadawać do palenia. Zakłada się, że drewno musi być suche i powinno mieć nie więcej niż 20% wilgotności. Oczywiście zapali się każde drewno, ale tak naprawdę ważna jest efektywność palącego się drewna i dlatego trzeba minimalizować ilość wilgoci w drewnie. Tak naprawdę więc drewno, które będzie nadawało się do palenia powinno około dwa lata leżakować. Inaczej przy paleniu będzie się nadmiernie dymiło.

palenie drewnemTakie drewno oddaje także wilgoć i niestety może się w ten sposób niszczyć komin. Jeśli decydujemy się na piec opalany drewnem to zawsze warto przygotować także pomieszczenie, w którym drewno będzie suszone. Najlepiej przygotować dość dużo miejsca, tak by dało się między innymi oddzielać od siebie drewno z różnych lat ponieważ wtedy będzie wiadomo, które drewno jest już dobrze wysuszone i rzeczywiście nadaje się już do palenia. W ten sposób będzie można dużo łatwiej zachować należyty porządek w zakresie przygotowywanego materiału opałowego.