7 sierpnia 2015

Piecyki wolnostojące ponownie wracają do łask!

piecyk wolnostojącyWydawałoby się, że staromodne mało estetycznie wyglądające piece wolnostojące o wdzięcznej nazwie odeszły do lamusa. Jednak ostatnimi czasy ciepło płynące z kozy, ponownie gości w polskich domach. Nowoczesne piece wolnostojące, to już nie obskurne, przestarzałe urządzenia, a funkcjonalny, bezpieczny sposób na ogrzanie całego domu czy też mieszkania.

Ogólnie przyjęło się, że kozy to wspaniała opcja dogrzewania pomieszczeń. Rzeczywiście, w tym celu sprawdzą się idealnie. Niemniej jednak, jeśli korzystamy już z pieca, musimy bezwzględnie pamiętać o tym, że do jednego przewodu kominowego może być podłączony wyłącznie jeden piec. Niezależnie od tego, co ogrzewa nasz dom, najważniejsze jest bezpieczeństwo, dlatego tak ważne jest, by przed pierwszym włączeniem kozy, kominka, całą instalację sprawdził specjalista, a w późniejszym czasie równie istotne są okresowe kontrole.

Z jakiego materiału, powinien być wykonany piec?

piec wolnostojącyObecnie na rynku znaleźć można kozy, wykonane z żeliwa lub stali. Jeśli chodzi o piece żeliwne, to ich wadą, jest przede wszystkim to, że stosunkowo długo się nagrzewają, jednak proporcjonalnie długi czas, utrzymują ciepło, dzięki czemu, możemy cieszyć się przytulnym klimatem przez nawet kilka godzin, bez konieczności dokładania do pieca. Do zalet żeliwnych kóz, należą przede wszystkim walory estetyczne, bowiem materiał ten jest plastyczny, daje to zatem możliwość rzeźbienia na piecykach wszelkich wzorów, co czyni je kunsztownym jednocześnie funkcjonalnym dziełem sztuki. Żeliwne piece, są odporne na korozje, zatem posiadają dużą żywotność. Piecyki wolnostojące wykonane ze stali, to tańsza rozwiązanie, stalowe kozy są również lżejsze,szybciej się nagrzewają, ale i analogicznie szybko tracą ciepło.

Zanim jednak zdecydujemy się na zakup konkretnego pieca, warto przyjrzeć się dodatkowo innym aspektom, które zdecydowanie wpłyną na jakość i koszty utrzymania kozy. Chodzi tu głównie o rodzaj opału, sposób czyszczenia instalacji oraz czas spalania. Jeśli chodzi o wygląd piecyka, tu w tym przypadku, jedynym kryterium są nasze indywidualne potrzeby i upodobania.